„Az életkor, az érettség és a képességek figyelembevételével segíthet gyermekednek megtalálni a számára megfelelő sportot vagy tevékenységet” – mondja Bert Hodous, M.D., a Mayo Clinic Health System háziorvosa.
Dr. Hodous ezt a tanácsot adja:
2-5 éves korig
A kisgyermekek és az óvodások még túl fiatalok a legtöbb szervezett sporthoz. Ebben a korban a strukturálatlan szabad játék a legjobb. Próbáljanak futni, dobni, fogni vagy úszni.
6-9 éves korig
Ahogy a gyerekek idősebbek, javul a látásuk, a figyelmük és a készségeik, például a távolsági dobás. És egyre jobban követik az irányt. Olyan szervezett tevékenységeket élvezhetnek, mint a t-ball, a foci, a gimnasztika, a tenisz vagy a harcművészetek.
10-12 éves korig
A gyerekek ebben a korban jellemzően készek olyan összetett ügyességi sportokra, mint a futball, kosárlabda, jégkorong és röplabda. Ne feledd azonban, hogy a növekedési ugrások átmenetileg befolyásolhatják a gyermek koordinációját és egyensúlyát. Bármelyik sportágat is választja gyermeked, gondoskodj arról, hogy megfelelő technikával és mozgással rendelkezzen a sérülések elkerülése érdekében. Mielőtt engedélyeznéd gyermeked számára, hogy kontaktsportban vegyen részt, vedd figyelembe az életkorát, érettségét és fizikai méretét.
A gyerekek valószínűleg természetes preferenciát mutatnak bizonyos sportok és tevékenységek iránt. A sportok összehasonlításakor vedd figyelembe a következő tényezőket:
„Ezenkívül kerülje a korai szakosodás ösztönzését egyetlen sportágban” – mondja Dr. Hodous. „Ha egy sportra összpontosít, megakadályozhatja, hogy gyermeke próbára tegye képességeit és más élvezetes tevékenységeket éljen át. A sportszakosodás stresszhez és kiégéshez is vezethet.
Lehet, hogy a szervezett atlétika nem érdekli gyermeked, és ez rendben van. A gyerekek továbbra is fizikailag aktívak lehetnek kerékpározással, túrázással, ugrálókötéllel vagy barátokkal játszva. Az általános cél az, hogy megtanítsd gyermekednek az élethosszig tartó fittség előnyeit.
Az egyéni sportok mentális keménységet igényelnek. Megkövetelik, hogy tűzz ki személyes célokat, kezeld a stresszt, építs önbizalmat és fejleszd a fókuszt. A csapatsportok elvtársiasságot és csoportempátiát építenek, de erős gondolkodásmód szükséges ahhoz, hogy – bármilyen szinten – egyedül versenyezz a pályán. Ezek a leküzdött akadályok bőségessé teszik az egyéni sportok előnyeit.
Fontold meg például az úszást. Te határozod meg a céljaidat a vízben. Az ütésedre koncentrálsz, vagy arra, hogy hány kört szeretnél úszni? A víz kizárja a világot, így csak a csapásod és a gondolataid maradnak. Ha nincs zavaró tényező (fülhallgató vagy monitor a nézéshez), jó alkalom arra, hogy magadra összpontosíts, és megvizsgáld, miért úszol.
Vessen egy pillantást az egyéni sportágakra, hogyan fejlesztik ki a mentális szívósságot, és hogyan javítja a hibakezelés a teljesítményét.
Az emberek eredendően szociálisak. A legtöbb emlőshöz hasonlóan a szociális hajlamok a másokkal való interakción keresztül fejlődnek ki. A sport segít a társadalmi hierarchiák és a pozitív önbecsülés kialakításában csoportos környezetben. A másokkal való játék egy módja annak, hogy az agressziót konstruktív tevékenységekbe tereljük.
Az egyéni sportágak a személyes fejlődés különböző aspektusaival foglalkoznak. Azok a sportolók, akik hagyományos és nem hagyományos egyéni sportokban – például teniszben, úszásban, sziklamászásban, kerékpározásban vagy bowlingban – vesznek részt, nem hagyatkoznak a csapattársakra a motiváció vagy a teljesítményértékelés tekintetében. Saját céljaikat tűzik ki és követik. Az eredményekért való felelősséget viselve az egyéni sportolóknak erőfeszítéseket kell tenniük egy egészséges, versenyképes gondolkodásmód kialakítása érdekében. Ez olyan egyszerű lehet, mint kis, elérhető célokat kitűzni. Vagy a nagyobb tervben ez azt jelentheti, hogy kitartóan ambiciózusabbakat kell követni.
A legtöbb sport segít fejleszteni a finom- és nagymotorikát, a mozgékonyságot, az állóképességet és a szem-kéz koordinációt. De az egyéni sportágak még számos egyedi előnye derül ki az elkötelezett résztvevőknek. Ennek az az oka, hogy az egyéni sportok a fizikai erőnlét mellett további szellemi fejlődést is igényelnek. A sikereid és a kudarcaid egyedül a tieid. A személyes kudarcok felkarolásával és leküzdésével, erősítve megküzdési készségeit és ellenálló képességét, fejleszti önbecsülését és önbizalmát.
A hosszú túrák, könnyű úszások vagy kerékpározások mind egyéni sportok, amelyek kiválóak a kikapcsolódásra és a stressz csökkentésére. Megtisztíthatják az elmédet, perspektívát kínálhatnak, és időt hagyhatnak az önreflexióra. Bármilyen mozgásforma támogatja a szív- és érrendszeri és a tüdő egészségét, segíthet csökkenteni a stresszt, és önbizalmat építhet a jövőbeli edzéshez.
A Sportolagyermekem.hu egy hiánypótló oldal, mely összegyűjti az ország legjobb és legszínvonalasabb sporttal kapcsolatos eseményeit, mely a gyerekek számára hasznos lehet. Természetesen a szülőknek is hasznos oldal ez, hiszen itt találhatóak meg azok a helyek, egyesületek, gyermek sporttal kapcsolatos lehetőségek, melyek segítenek abban, hogy a kisebbeket leköthessék, sportos életmódra tanítsák.
A sport megtanít becsületesen győzni vagy emelt fővel veszíteni. A sport tehát mindenre megtanít. /Ernest Hemingway/
Az oldalon rengeteg programról és rendezvényről olvashatsz, mai sporttak kapcsolatos, legyen szó verseny hírekről, sporttanácsokról, vagy játékos megoldásokról, a Sportolagyermekem.hu-n mindent megtalálhatsz a sportos programajánlóban!